WATSU – terapia w wodzie Telefon668 207 445

WATSU – terapia w wodzie

Strona główna » Oferta » WATSU – terapia w wodzie

Watsu® jest to odmiana Zen Shiatsu przeniesiona do środowiska wodnego. Łączy wodę i shiatsu (water + shiatsu = watsu).Watsu® wykorzystuje elementy japońskiego systemu pracy na punktach energetycznych, stymulując i przywracając prawidłowy przepływ energii Chi w meridianach.Łączy elementy shiatsu, stretchingu, mobilizacji stawów, ćw. oddechowych, akupunktury oraz leczniczego działania hydroterapii.Wykorzystuje fizyczne właściwości i możliwości wody, która jest źródłem niezwykłej skuteczności terapeutycznej Watsu.

Założenia Watsu® zostały opracowane w 1980r. przez Harolda Dull’a, który podróżował po Japonii w celu pogłębienia wiedzy o masażu Zen-Shiatsu. Po powrocie do Stanów propagował korzyści płynące z zastosowania reguł shiatsu w ciepłej wodzie.Sesje Watsu® prowadzone są w ciepłej wodzie (35-36C). Watsu® rozwinęło się w jedną z najważniejszych form terapii wodnych w USA. To właśnie z Watsu® wywodzą się takie metody jak: Waterdance, Healing Dance i Jahara Technique. Watsu®, jak i wymienione metody reprezentowane są przez Międzynarodowe Stowarzyszenie WABA (Worldwide Aquatic Bodywork Association), które dba o poziom szkoleń oraz prowadzi rejestr studentów, terapeutów i instruktorów na całym świecie.

WATSU terapia w wodzie

Sesja WATSU® pozwala między innymi na:

 • zmniejszenie napięcia mięśni
 • zmniejszenie dolegliwości bólowych
 • zwiększenie ruchomości w stawach
 • aktywację części parasympatycznej AUN (obniżenie rytmu serca HR, przyspieszenie procesów restytucyjnych)
 • usunięcie napięcia i zmęczenia

Seria zabiegów WATSU® dodatkowo wpływa na:

 • polepszenie jakości snu
 • polepszenie procesów metabolicznych (trawienie)
 • aktywacja układu odpornościowego i stymulowanie procesów samoleczenia
 • zmniejszenie depresji, stanów lękowych, nadpobudliwości
 • wzrost dobrego samopoczucia

WATSU

Wskazania:

 1. WATSU® jest zalecane w przypadkach: Spastycznego Porażenia Mózgowego, reumatyzmu, przewlekłego bólu, przykurczy mięśni, Syndromu Chronicznego Zmęczenia, bezsenności i zaburzeń snu, bólu głowy, nadpobudliwości, Fibromyalgii, Choroby Parkinsona, zaburzeń lękowych, stwardnienia rozsianego, traumy po wykorzystywaniu, depresji, stłumionych emocji i innych chorób związanych ze stresem.
 2. Chęć głębokiej relaksacji, pielęgnowania, połączenia z samym sobą. Pomaga w homeostazie Body-Mind-Sprit.
 3. W terapii fizycznej WATSU® mobilizuje stawy, zwiększa zakres ruchu i rozciąga mięśnie, zmniejsza napięcie i redukuje stres.
 4. Ciepła woda poprawia krążenie i zmniejsza napięcie mięśni, podczas gdy płynne, radosne ruchy wprowadzają autonomiczny układ nerwowy w stan homeostazy.
 5. Doświadczenie bycia podtrzymywanym na powierzchni wody w sposób bezpieczny i troskliwy, może potwierdzić, że świat jest bezpiecznym miejscem, gdzie można żyć z otwartym sercem i umysłem.
 6. Może być potężnym narzędziem uzdrowienia ze strachu przed wodą, w przypadku poprzednich doświadczeń związanych z tonięciem.

ZASTOSOWANIE

SPA Typowa sesja WATSU® trwa od 30min do godziny i przebiega następująco: certyfikowany terapeuta WATSU® najpierw przeprowadza wywiad zbierając informacje nt stanu zdrowia i potrzeb klienta. Następnie klient układa się na wodzie podtrzymywany przez terapeutę, zamyka oczy, rozluźnia mięśnie i poddaje się sekwencjom WATSU®. Podczas sesji ćwiczenia stopniowo nabierają intensywności, przeplatane są momentami uspokojenia i bezruchu. Terapeuta zmienia pozycje klienta tak aby móc pracować na wszystkich częściach ciała, niektóre z nich wymagają dobrej ruchomości w stawach, dlatego też należy poinformować terapeutę o wszelkich ograniczeniach ruchowych, urazach. Fizyczne działanie wody oraz praca terapeuty WATSU® pozwalają „odpłynąć” w stan błogości, rozluźnienia, zapomnienia o kłopotach i problemach. Czasami relaks jest tak głęboki, że pozwala dotrzeć do bardzo ciekawych stanów emocjonalnych oraz odległych i ukrytych zakamarków podświadomości. Gdy klient dotyka plecami ściany, ułożony przez terapeutę w pozycji krzesełka to znak, że sesja WATSU® niestety dobiegła końca.

Rehabilitacja WATSU® w rehabilitacji wykorzystywane jest głównie do zmniejszania bólu, obniżania napięć mięśniowych i zwiększania ruchomości stawów. Schorzenia takie jak spastyczne porażenie mózgowe, inne porażenia spastyczne, fibrymialgia, artretyzm leczone były przez WATSU® z dobrym skutkiem. WATSU® wspomagało również rehabilitację po urazach rdzenia kręgowego, wylewach, mastektomii. Duże zastosowanie WATSU® ma również w takich przypadkach jak: zespół chronicznego zmęczenia, ADHD, depresja. Dzięki właściwościom ciepłej wody i ogólnej relaksacji WATSU® jest bardzo skutecznym narzędziem w leczeniu chronicznego bólu.

Sport Specyficzne ćwiczenia, rozciągania, mobilizacje i bardzo głęboka relaksacja (pochodna aktywacji części parasympatycznej AUN, odpowiedzialnego również za procesy restytucyjne) dają specjalistom odnowy biologicznej cenne narzędzie do pracy z ciężko trenującymi zawodnikami. Watsu® jest szczególnie polecane sportowcom wytrzymałościowym, zawodnikom przemęczonym i przetrenowanym, podczas obozów sanatoryjnych po zakończeniu sezonu i ciężkich zawodach. W rezultacie wieloletniej pracy z zawodnikami na najwyższym poziomie oraz analizie materiałów opartych na EBM Tomasz Zagórski rozwinął autorską koncepcję WATSU® for Athletes, która stała się trzecim głównym zastosowaniem praktycznym WATSU® i jest przedmiotem nauczania na jego autorskim kursie, którego światowa premiera zbiegła się z Światową Konferencją WATSU® w 2010 w Polsce.

Źródło: watsu.org.pl

Umów się na sesję

KONTAKT:
ANNA tel.: 668 207 445
ELA tel.: 503 077 555

Pobierz umowę dotyczącą: "WATSU – terapia w wodzie"
Podziel się:


W naszej ofercie

Masz pytania odnośnie: WATSU – terapia w wodzie

Zadzwoń:
Anna Łuniewska

tel.: 668 207 445
e-mail: biuro@aqua-swim.eu

Napisz do nas:

Zobacz również

Nauka pływania aqua-swim
masaż i terapia w wodzie

tel.: 668 207 445

Pływalnia Uniwersytecka, ul. Tuwima 9, Olsztyn

Facebook